Haber

İran’daki protestolarda en az 522 kişi öldü

İran’da 16 Eylül’de gözaltında hayatını kaybeden Jina Mahsa Amini’nin ölümünün protesto edildiği gösterilerde şimdiye kadar en az 522 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Protestolarda can kayıplarına ilişkin veriler ABD merkezli İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA) tarafından yayınlandı.

Ajans, gösterilerde ölenlerin 70’inin 18 yaşın altında olduğunu bildirdi. Hayatını kaybeden 522 kişiden 68’i polis ve güvenlik görevlisi.

HRANA, protestolar sırasında yaklaşık 20 bin kişinin tutuklandığını bildirdi. Bu kişilerden 110’u hakkındaki suçlamalarda İran yasalarına göre ölüme kadar varan cezalar öngörüldüğü belirtildi.


Fotoğraf: Sosyal Medya/ZUMA Basın/resim ittifakı

İran’da Eylül ortasında Amini’nin ölümüyle başlayan ve kısa sürede hükümet karşıtı gösterilere dönüşerek ülke geneline yayılan protestolara onbinlerce kişi katıldı. Protestolar sırasında İran genelinde 160’tan fazla şehirde gösteriler düzenlendi.

İran, protestolarda ölen ve tutuklananların sayısı hakkında resmi bir açıklama yapmıyor. Rejim, HRANA’nın yayınladığı verileri şu ana kadar yalanlamadı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hajizade geçen ay “Bu hanımın ölümünden ülkedeki herkes etkilendi. Güncel verilerim yok ama belki 300’den fazla şehidimiz ve şehidimiz var” demişti. Bu olaydan bu yana kayıplar.”

DW,dpa/CO,EC

gaziosmanpasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu