Haber

Nijer’de Darbe Girişimi: General Tchiani Kendisini Yeni Lider İlan Etti

General Abdourahmane Tchiani, 26 Temmuz’da bir grup asker tarafından televizyondan duyurulan Nijer’deki darbenin ardından kendisini ülkenin yeni lideri ilan etti.

Omar Tchiani olarak da bilinen General Tchiani’nin Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Muhafızları biriminin Nijer cumhurbaşkanını yakalamasıyla başlayan darbeyi planladığı ortaya çıktı.

Devlet televizyonuna konuşan Tchiani, Nijer Devlet Başkanı Muhammed Bazum’un askeri darbeyle devrilmesinin ardından geçiş yönetiminin başına geçtiği bilgisini paylaştı.

Devrik lider Mohamed Bazoum, Nijer’in 1960’taki bağımsızlığından bu yana seçilen ilk liderdi.

Kendi korumaları tarafından gözaltında tutulan Bazoum’un sağlık durumunun iyi olduğuna inanılıyor.

Bazoum, Batılı ülkeler tarafından bölgedeki İslamcı militanlara karşı mücadelede değerli bir müttefik olarak görülüyordu.

Fransa, darbenin liderini tanımadığını ve sadece Bazoum’u devlet başkanı olarak tanıyacağını söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Uluslararası toplumun, anayasal düzenin ve demokratik olarak seçilmiş sivil gücün derhal yeniden tesis edilmesi yönündeki açık talebini en güçlü ifadelerle yineliyoruz.”

Afrika Birliği, Batı Afrika bloğu Ecowas, Batı ülkeleri ve Birleşmiş Milletler darbe girişimini kınayarak Bazoum’un serbest bırakılmasını talep etti.

Rus paralı asker grubu Wagner, darbeyi bir başarı olarak nitelendirdi.

Wagner lideri Yevgeni Prigojin, Wagner’e bağlı Telegram hesabında, “Nijer’de yaşananlar, Nijer halkının sömürgecilere karşı mücadelesinden başka bir şey değildir” dedi.

BBC, Prigojin’in sözlerini doğrulayamadı.

62 yaşındaki General Tchiani, 2011’den beri Cumhurbaşkanlığı Muhafızları’nın başında bulunuyor ve 2018’de Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou tarafından general rütbesine terfi ettirildi.

Tchiani yaptığı açıklamada, “Kötüleşen güvenlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle askerler iktidarı ele geçirdi.”

Nijer’in küresel müttefiklerine seslenen Tchiani, ülkenin tüm uluslararası taahhütlere ve insan haklarına saygı duyacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu