Ekonomi

Petrolde Çin rallisi aranıyor

Petrol, Çin’in yeniden açılmasıyla 7 işlem gününde ilk kez negatif performans göstererek dünya çapında talep için karışık bir görünüm ortaya koydu.

Geçen hafta yüzde 8’den fazla ralli yapan ABD ham petrolü, yeni haftanın ilk işlem gününde 80 doların altını test etti. Brent petrol de 85 doların altını gördü.

Çin, yıllarca süren katı kısıtlamaların ardından 2022’nin sonlarında Covid-19 kısıtlamalarını kaldırdı.

Analistler, en büyük ham petrol ithalatçısındaki petrol talebinin muhtemelen rekor kıracağını tahmin ediyor.

Çin’in hızlı geri dönüşüne ek olarak, son seanslarda ham petrol fiyatlarındaki takviyeler, Fed’in agresif oran artışlarının artık sona ermek üzere olduğu yönündeki artan beklentilerden ve zayıflayan dolardan geldi. Yatırımcılar, yaptırımların Rus petrol ve ürün akışları üzerindeki etkisini de izliyor.

Vanir Global Markets Genel Müdürü James Whistler, “Geçen hafta emtiaların ana itici gücü Çin olsa da, Fed’in faiz artırımlarını yavaşlatacağı beklentisiyle yatırımcı hissiyatı da arttı” dedi.

Bu hafta yatırımcılar, ABD ve Avrupa’daki yavaşlayan büyümeden kaynaklanan tüketim risklerine dikkat çekebilecek Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın değerlemelerini daha yakından inceleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu