Haber

Prof. Dr. KURNAZ: BÖYLE DEVAM EDERSE İSTANBUL’UN BÜYÜK SU SORUNU OLACAK

İSTANBUL’da beklenen yağışın az olması yaz aylarında susuzluk olacağı endişesine yol açtı. Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız sıcaklık artışlarına iklim değişikliği diyoruz.” İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, “Bu kurak dönemi su kesintisi olmadan atlatmaya çalışıyoruz. Minimum yağışa göre yaptığımız simülasyonlarda yaz dönemini sorunsuz atlatacağımızı hesaplıyoruz” dedi.

“YAZ SEZONU BU YIL GEÇMİŞ OLDUĞUMUZ 3 YILDAN DAHA SICAK OLACAK”

İstanbul’daki barajların ortalama doluluk oranı yüzde 35 olarak açıklandı.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, kuraklık tehlikesine dikkat çekti. Kurnaz, “İstanbul son 2 ayda ciddi yağış almadı, almaya da devam ediyor. Türkiye geneline baktığımızda Türkiye neredeyse en kurak Ocak aylarından birini yaşadı. Ege Bölgesi hariç Samsun. ve Van civarı ise her zamanki yağışını alıyor” diye konuştu. Öncelikle Marmara Bölgesi de dahil olmak üzere olağan beklentinin yarısından azı yağdı. Bu çok önemli bir kuraklığa işaret ediyor” dedi. İstanbul’un bugün ciddi bir su sorunu yaşamadığını ifade eden Kurnaz, “Bu böyle devam ederse İstanbul’a su sağlayan diğer kaynaklarda azalma olabilir. İstanbul şu anda barajlarını kendi suyuyla doldurmuyor. Onu doldurmaz. Çevreden su doldurur, kimisi Trakya’dan, kimisi Istranca’dan, kimisi Melen’den gelir. Bunların toplamı şu anda İstanbul’un barajlarını dolduruyor. Orada nispeten daha fazla su var. Bu yıl, bugün, yarın diyerek uykularımızı kaçırmamıza gerek yok. “Sorun yok ama uzun vadede büyük problem. Böyle devam ederse İstanbul çok büyük su sorunu yaşayacak. Bu sene yaz sezonu geçen 3 seneden daha sıcak geçecek. Bu öyle değil. Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız sıcaklık artışlarıyla ilgili olarak iklim değişikliği diyoruz.” konuştu.

TARİHİMİZİN EN SON YAĞMURLARINI ALDIĞIMIZ DÖNEMİ YAŞIYORUZ

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, “Son 20 yılın sistematik kayıtlarına baktığımızda Ekim ayından bu yana geçen 5 aylık süreçte tarihimizin en az yağış aldığımız dönemini yaşıyoruz. Su dönemi Buna rağmen doluluk olarak şu anda yüzde 35,5 seviyesindeyiz” dedi.

“SU SEVİYESİ EN DÜŞÜK BARAJLAR ALİBEYKÖY VE STRRANCALAR”

İstanbul’un çok büyük miktarda suya ihtiyacı olduğunu belirten Solmaz, “Özellikle Anadolu yakasında su sıkıntısı yok. Su seviyesi en düşük barajımız olan Alibeyköy Barajı Istrancalar’da neredeyse sıfır. Istrancalar ve Trakya Bölgesi aşırı kurak. Bu nedenle Avrupa Yakası’na Asya’dan aktarabileceğimizden daha fazla su aktarmaya çalışmalıyız.Bu sayede Avrupa’daki kuraklığı da dengeleyeceğiz.Yaz dönemi için ortalama 3 milyona ihtiyacımız var. (metreküp) günlük su Projelerimize göre Asya yakasından Avrupa yakasına yeteri kadar su aktarırsak su kesintisi veya başka bir sorunla karşılaşmayacağımızı hesaplıyor ve düşünüyoruz. önümüzdeki ocak-şubat yağış olmaz tabi ondan sonra bir sorun daha çıkar bu yaz dönemini sorunsuz atlatacağımızı yaptığımız simülasyonlarda minimum yağışlara göre hesaplıyoruz. an, dedi.

Görüntü dökümü

———————–

– İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz röportajı

-Prof.Dr.Levent Kurnaz röportajı

-Alibeyköy Barajı’ndan detay görüntüler

– İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu